Diyabetik Ayak Tedavisi

Diyabetik Ayak Tedavisi 2018-07-13T17:06:14+00:00

Project Description

Diyabetli hastalarda ayak problemleri en yaygın komplikasyonlardır. Fakat bu komplikasyonların çoğu dikkatli bir ayak bakımı ile önlenebilir. Eğer komplikasyonlar meydana gelirse günlük dikkat önceden komplikasyonların daha ciddi olmadan fark edilmesini sağlayacaktır. Bu zaman alabilir ve iyi bir ayak bakımı alışkanlığı kazanmak gayret gerektirmektedir. Bunun için kişisel bakım gereklidir. Bundan dolayı hasta, diyabetik ayakta ayak bakımında medikal takımın hayati bir üyesidir.

Diyabet ve Ayak Komplikasyonları

Diyabet mantar enfeksiyonu, nasır, şişlik ve diğer ayak deformiteleri ile birlikte yüzeysel yaralardan derin enfeksiyonlara kadar değişebilen ülserler gibi ayak komplikasyonların çok farklı çeşitlerine neden olabilir.

Diyabet Ayak ve Bacaklarınızı Nasıl Etkiler

Kan Dolaşımının Bozulması

Uzun süreli yüksek kan şekeri ayaklara giden kan akımını azaltarak kan damarlarını hasara uğratır. Bu kötü dolaşım deriyi zayıflatabilir, ülser gelişimine katkıda bulunabilir ve yara iyileşmesini bozabilir. Bazı bakteri ve mantarlar yüksek kan şekeri düzeyinde artar ve enfeksiyona neden olurlar. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları derinin yapısını bozar ve ülserlerin meydana gelmesine neden olur.

En şiddetli görülen komplikasyonlar derin deri, kemik enfeksiyonları ve gangrendir. Gangren enfeksiyonu içine alan çok şiddetli bir komplikasyondur ve yaygın gangren ayak ampütasyonunu (ayağın kesilmesi) gerektirir. Diyabetli kadın ve erkeklerin yaklaşık olarak %5’i ayak parmağı ve ayak ampütasyonuna maruz kalırlar. Fakat bu trajik sonuç kan şekerinin düzenli kontrol altına alınması ve günlük ayak bakımı ile çoğu hastada önlenebilir.

Nöropati (Sinir hasarı)

Yüksek kan şeker düzeyleri ayaktaki sinirleri hasara uğratabilir ve buna bağlı olarak kişinin basınç ve ağrıyı fark etme yeteneğinde azalma gözlenebilir. Bu hislerin yok olması ile basınç noktalarında nasırlaşma, deri, yumuşak doku, kemik ve eklem hasarının gelişmesi kolaylaşır. Zamanla kemik ve eklem hasarı dramatik olarak ayağın şeklini değiştirir deformiteye neden olur. Sinir hasarı bazı ayak kaslarının zayıflamasına ve ayak şekil bozuklularına yol açar.

Diyabetik Ayak oluşumundaki Risk Faktörleri

 • Daha önce ayak ülseri geçirmiş olan hastalar
 • Sinir hasarı gelişmiş olanlar
 • Kötü dolaşıma sahip olanlar
 • Kronik olarak yüksek kan şekeri düzeyine sahip olanlar
 • Uygun ayakkabı giymeyenler, çok sıkı olan ayakkabılar basınç ülserlerine neden olabilir.
 • Evde bile yalınayak çıplak ayak ile dolaşmak
 • İnaktif bir hayat tarzı.

Diyabetli Hastada Görülen Ayak Problemleri:

Sinir hasarı:ayak ve bacakta ağrı, yanma, uyuşma, karıncalanma ve yorgunluk gibi alışık olmadık duyulara neden olabilir. Sinir hasarı bazen ayak ve bacaklarda yavaşça his kaybına ve uyuşmaya neden olduğu için hiçbir belirti ve bulguya neden olmayabilir. Bu durum çok tehlikeli olabilir çünkü kişi uygun olmayan bir ayakkabı giydiğini veya ayakkabı içindeki bir taş parçasından veya diğer irritanlardan haberdar olmaz buda çok daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Deri Değişiklikleri:aşırı deri kuruluğu, soyulma, çatlama derinin dolaşımının bozulduğunun habercisi olabilir.

Şekil bozuklukları:Çekiş parmak görünümü parmaklarda olabilir.

Diyabette Ayak Problemlerinin Önlenmesi

 1. Kan şeker düzeyinin kontrol altına alınması diyabetik ayak komplikasyona neden olan kan damar ve sinir hasarını azaltabilir. Eğer ayakta yara ve ülser meydana gelmiş ise kan şekerinin kontrolü ampütasyon riskini azaltır.
 2. Ayak bakımının yapılması
 3. Sigaranın kesilmesi
 4. Ayak hasarına neden olabilecek aktivitelerden sakınmak (çıplak ayak ile yürümek)
 5. Tırnakların düzgün kesilmesi (asla üst derinin kesilmemesi)
 6. Günlük olarak ayakların yıkanması ve kontrol edilmesi (kesiler, kabarcıklar, kırmızı noktalar, şişmeler, içe doğru büyümüş tırnaklar var mı yok mu incelenmeli)
 7. Derinin yumuşak ve düz kalmasını sağlamak (ince bir tabaka olacak şekilde deri losyonları ile ayakların altını ve üstünü silmek, parmak aralarını silmemek)
 8. Ponza taşı kullanarak ayaklardaki nasırları temizlemek
 9. Uygun çorap (temiz ve kuru) ve ayakkabı seçilmesi. Diyabetik hastalar için yapılmış çorap olabilir. Eğer geceleyin ayaklarınız üşüyorsa yatağa çorap ile girebilirsiniz.
 10. Ayakkabılarınızı giymeden önce sallayın ve içini kontrol ediniz. Ayağınıza zarar verecek taş, çivi gibi batıcı maddelerden temizleyiniz.
 11. Ayaklarınızı kuru ve ılık tutunuz. Ayak tabanlarına ter önleyici kullanabilirsiniz.
 12. Düzenli olarak yıllıkayak muayenesi yaptırmak, eğer yüksek riskli isenizdaha sıklıkta (3-6 ayda bir) muayene yaptırmak.
 13. Ayakları ılık su ile yıkayın asla sıcak su kullanmayın, ayaklarınızı yıkarken hassas olun.
 14. Kendi başınıza asla nasırlarınızı tedavi etmeyin.

Icon

DOKTORLARIMIZI TANIYIN